Introduction arrow Tourist info
Tourist info
Ždiarsky serdok - postup výroby Print E-mail
Ždiarsky serdok - postup výroby
 
Reprezentačný ples Goralov Print E-mail
13. februára 2010, Desiatok Gorala, Fotogaléria, Video: Markíza, TV JOJ

ImageV sobotu dňa 13. februára 2010 sa konal 1.Reprezentačný ples Goralov v hoteli Magura. Na plese sa stretli krojovanci všetkých vekových kategórií a o skvelú zábavu do rána sa postarali goralská muzika, skupina Ščamba a DJ Spiro.

Toto cestou chceme ešte raz poďakovať všetkým, ktorí venovali cenu do tomboly a tým podporili goralský ples, všetkým tým, ktorí svojou špecialitou obohatili švédske stoly a všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsbom pomohli pri organizovaní tohto spoločenského podujatia.
 
Goral Folklore Group Print E-mail
Image
Folklórna skupina Goral
The traditions of our ancestors and the Zdiar folkfore are kept alive through the efforts of the people of the village. The origin of this authentic folklore dates back to 1925 when the Ždiaran folk group was formed by Matej, Jan and Jozef Pitoňak and Vojtech Sobansky.
Read more...
 
History of the Goral Folklore group Print E-mail
Goral - História
Goral - História
The folklore group in Ždiar was formed in 1949 by a school headmaster called Jozef Olekšák to help revive goral folk tradition. They started to enter Slovak folklore competitions with much success and often performed in front of visiting delegations from other countries. To start with the members were school students but eventually changed to include all age groups of the village. In 1954 it was known as Zdiaran and it's leader was Milos Adamjak with the help of Matej Pitoňak as dance instructor. In the 1970's a new group was formed called Goral with Štefan Pitoňak as it's leader and enjoyed similar sucess to the former Zdiaran. In the 1980's the group had many friends in Polish folklore groups from Zakopane, Tatranska Bukovina, Jurgow and Nedeca. In 1989 Jan Siska became group leader and in the early 1990's the functioning of the group stagnated. From 1993 they enjoyed a new lease of life under the leadership of Peter Michalak until 1999, when Mgr. Magdaléna Zoričaková took over.
Read more...
 
Belianske Tatry Print E-mail

Image

Národná prírodná rezervácia o výmere 5408 ha, vyhlásená v roku 1991. Belianske Tatry začínajú na západe vrchom Rodová (1 760 m.n.m.) nad Javorinou a končia sa Kobylím vrchom (1 108 m.n.m) na východe nad Tatranskou Kotlinou. Hrebeň meria vzdušnou čiarou asi 14 km. Ochrana rozľahlého územia, ktoré z hľadiska zachovanosti prírody, floristickej pestrosti, neobyčajne impozantného a atraktívneho reliéfu a vhodných podmienok pre živočíšstvo u nás nemá obdoby.

Belianske Tatry objavili najskôr pastieri. Potom tu chodili pytliaci na kamzíky a svište. O šťastie sa pokúšali aj zlatokopovia a ryžiari zlata. Najpovestnejší boli hľadači pokladov, najmä v okolí jaskýň. Prvá obeť známa z histórie Tatier zahynula v Belianskych Tatrách.

Od roku 1978 nastala v oblasti Belianskych Tatier podstatná zmena v sieti značkovaných trás, kde v záujme ochrany prírody a prírodného prostredia sa zrušila červená značkovaná Magistrála, ktorá viedla hrebeňom Belianskych Tatier spod Hlúpeho vrchu od rázcestia značkovaným chodníkom cez Zadné Jatky, Kamzíčiu jaskyňu, Predné Jatky, Košiare, Bujačí vrch, Skalné vráta, Kozí vrch, Faixovu poľanu, Kobylí vrch až k Šumivému prameňu. Celý úsek hlavného hrebeňa pre turistický ruch je uzavretý. Hrebeňovka Belianskych Tatier patrila medzi najkrajšie a najvyhľadávanejšie trasy na území TANAP-u. Pešia turistika je povolená len po značkovaných trasách náučným chodníkom Monkova dolina – Kopské sedlo.

Horstvo Belianskych Tatier a jeho okolie ponúka turistom možnosti značkovaných chodníkov, na ktorých možno vidieť jedinečné prírodné bohatstvo fauny a flóry. Zložené sú z dolomitických vápencov a počas najväčšieho zaľadnenia tu bolo 9 ľadovcov s najväčšou dĺžkou 2,5 km. Ku krasovým útvarom, ktoré sú pre Belianske Tatry charakteristické, patrí najvyšší vrchol Tatier Havran (2 152 m.n.m.) a najväčšia dolina – Monkova dolina, ktorá je turisticky sprístupnená.


 

 

 
Úprava cestovného poriadku SAD Poprad a.s. Print E-mail
od 1. júla 2008

ImageSAD Poprad k 1.7.2008 upravila CP na linke Poprad – Lysá Poľana a späť. Ponúkame Vám kompletný cestovný poriadok na linke 706425 od 1. júla 2008.

706425 - Čítaj

 
Doprava do Belianskych Tatier Print E-mail
Doprava
Doprava
Doprava do Belianskych Tatier je možná vo všetkých ročných obdobiach pohodlne a komfortne. Všetky hlavné druhy dopravy do Belianskych Tatier sú situované v meste Poprad. Sem sa dá pricestovať letecky zo Sliača, Žiliny, Bratislavy či Londýna na letisko Poprad-Tatry. Vlakové súpravy spájajúce Vysoké a Belianske Tatry s okolitými krajinami stoja na vlakovej stanici, ktorá je momentálne v rekonštrukcii. Cestujúci by mali zvýšiť pozornosť v tomto období aj keď stanica je v tomto stave bezpečná a vlaková preprava funguje bez zmien a obmedzení. Odtiaľto sa dá s Belianskymi Tatrami spojiť prostredníctvom novej električky štartujúcej z hlavnej stanice smerom do Starého Smokovca. V bezprostrednej blízkosti vlakovej stanice sa nachádza aj autobusová stanica ...
Read more...
 
Letecká doprava Print E-mail
Letecká doprava
Letecká doprava
Letisko Poprad-Tatry je otvorené celoročne, technicky je schopné vybaviť väčšinu lietadiel na krátke a stredné trate s kapacitou do cca 200 cestujúcich, pričom maximálna hodinová kapacita budovy terminálu, ktorá bola naposledy rekonštruovaná v roku 1993, je 300 cestujúcich.
Vďaka svojej geografickej polohe má letisko Poprad-Tatry mimoriadne dobré poveternostné podmienky, často leží nad hranicou hmly a využívajú ho ako náhradné letisko lietadlá pôvodne smerujúce do Košíc, Sliača, Žiliny či dokonca Bratislavy.
Read more...
 
Vlaková doprava Print E-mail
Vlaková doprava
Vlaková doprava
Železnice SR v dnešnej dobe ponúkajú skutočne kvalitné služby a rýchlu dopravu. Do metropoly Vysokých Tatier - mesta Poprad prichádzajú osobné vlaky (O), rýchliky (R) a medzinárodnú dopravu zabezpečuje vlak InterCity (IC). Ich služby dnes využívajú mnohí ľudia a preto skupiny študentov, turisti, rodiny aj jednotlivci, domáci aj zahraniční návštevníci hodnotia kvalitu vlakovej dopravy spravidla ako výbornú. Pre všetkých návštevníkov a turistov je k dispozícii zrekonštruované vlaková stanica. Tá bez pochýb kvalitu vlakovej dopravy v Tatrách len zvýši.
Read more...
 
Autobusová doprava Print E-mail

Autobusová doprava
Autobusová doprava
Najčastejšie využívanou formou dopravy je autobusová doprava spoločnosti SAD Poprad. Vozidlá tejto spoločnosti dopravujú cestujúcich po celom území Belianskych a Vysokých Tatier už viac než 30 rokov.

Read more...
 
Taxíky a mikrobusy Print E-mail
Taxi
Taxi

Do okolia Belianskych Tatier, Ždiaru, Tatranskej Javoriny a aj na štátnu hranicu Lysá Poľana sa môžete dostať pohodlne a rýcho aj taxíkom. Rôzne taxislužby sú Vám k dispozícii od Popradu cez Starý Smokovec a Lomnicu až do Ždiaru.
 
Monkova dolina ( valley ) – Kopské sedlo (saddle) Print E-mail

Náučný chodník
Náučný chodník

The green marked walking trail passes through the 3km long Monkova Valley which is situated under the Široké sedlo (1826m above sea level) and between the mountain peaks of Hlúpy (2061m) and Ždiarska Vidla (2142m).
 
From Monkova dolina there is a lovely hiking trail up to Široke sedlo which takes approx. 3 ½ hours. From here it's possible to continue down into the dolina Bielej vody -White Water valley through Kopské sedlo (1750m) on a moderately difficult route of 900m of varying altitude, around the Big White mountain lake – Biele Pleso (1615m) leading to the log cabin next to the Green mountain lake – Zelené Pleso (1551m). From there it descends to the bottom of the trail at the White lake parking area. From Široke sedlo another option to continue is via the valley of Seven Springs under Bujači hill (1947m) to the Plesnivec log cabin (1290m) which is the only high mountain chalet in Belianske Tatry and this descends into Tatranská Kotlina.
 

 

 
Návštevný poriadok Print E-mail

Image

Informačné tabule o prírodných rezerváciách a národnom parku slúžia Vám, preto Vás prosíme - neničte ich!

(§ 4, bod 2 Návštevného poriadku)

Read more...
 
Javorová (maple) Valley and Zadné Meďodoly Print E-mail

 Javorová dolina
Javorová dolina

From Široké sedlo (saddle) there is also a route into Javorová Valley which is bordered by the peaks of the Belianske Tatry and Jahňací peak (2230m). This trail continues up to the ŠirokáVeža (wide tower) at 2462m and the great expanse of Široka. The 10km long Javorova Valley reaches it's end at Javorova peak (2418m). Zadné Meďodoly is part of the Javorova Valley and connects Belianske Tatry and Vysoke Tatry ( High Tatras).
 
Another way to admire the Javorova Valley is from Tatranská Javorina walking through Sedielko saddle (2367m) on to the Teryho mountain chalet (2015m) ending at Malá Studena Dolina - valley which is approx. a 5 hour walk. Alternatively there is a trail which passes under Muraň hill through Zadné Meďodoly to the Kopské Sedlo - saddle (2 ½ hours) to admire the beautiful mountain meadows below the peaks of Havran (2152m) and Ždiarska Vidla (2142m). The peaks are the highest and most beautiful of the Belianske Tatry.
 
The most interesting peak of this area of Belianske Tatry is Muraň (1890m) which has contrasting views from all sides with a huge rising white wall. In Tatra history the Muraň area was well known for raising various breeds of mountain goats under the control of the local landlord Hohenlohe. On the south side of Muraň at 1559m is the Muraň cave which is approx 100m long and is used by mountain goats (Kamzik) as protection against the harsh winters. 

 

 
 

 

 
Chata Plesnivec Print E-mail

ImagePlesnivec (1290m above sea level) is the only inhabited chalet in Belianske Tatry and is situated at the end of the Seven Streams Valley, under the south east slope of Bujačí vrch-peak.

 

 

Read more...
 
Belianska jaskyňa Print E-mail
Image Belianska jaskyňa sa nachádza vo východnej časti Belianskych Tatier nad Tatranskou Kotlinou, v Národnej prírodnej rezervácii Belianske Tatry na území Tatranského národného parku.

Vytvorená je v strednotriasových vápencoch koróziou a eróziou vôd z topiaceho sa snehu a ľadu alebo silných zrážok.
Zameraná dĺžka jaskyne je 3641 m. Upútajú sintrové vodopády, pagodovité stalagmity i viaceré jazierka. Bohato sú zastúpené aj iné formy sintrovej výplne.
Read more...
 
Turistika v okolí Tatranskej Javoriny Print E-mail

Image Turistické výlety v severnej časti Tatier sa líšia od klasických túr na juhu pohoria. Do málo navštevovaných severných dolín vchádzajú turisti,ktorí v nich hľadajú majestátne ticho a pokoj. Na druhej strane sa im vyhýbajú turisti, ktorí neobľubujú zdĺhavé výstupy do vysokohorského prostredia.

 

Read more...
 
SKI MONKOVA DOLINA Print E-mail
Lyžiarske stredisko SKI MONKOVA DOLINA sa nachádza v Monkovej doline, 1,5km od obce Ždiar, priamo pri hoteli MAGURA. Stredisko bolo po štvorročnej pauze obnovené a doplnené o novinku večerné lyžovanie. Milovníci lyžovania sa môžu tešiť na predĺženú prevádzkovú dobu denne od: 9.00 do 16.00 a od 17.00 do 21.00 hod., taktiež na nové bežecké trate v okolí. Pre klientov ubytovaných v hoteli MAGURA sú pripravené zľavy.
Read more...
 
Ski Bachledova Print E-mail
Novinky v stredisku
Ak cestujete do strediska z Pienin a Zamaguria, tento rok budete prichádzať s úsmevom na tvári. Vaša cesta bude novým prístupom z Malej Frankovej kratšia a pohodlnejšia. Pod zjazdovkou Furmanec je k dispozícii kompletné zázemie s bufetom, kasou a toaletami. Príjemnejší prístup čaká i hostí ubytovaných v Jezersku, kde nájdu vynovený príjazd a vstup do strediska ako aj nový bufet so slnečnou terasou. Ak Vás omrzia lyže, vymeňte ich za korčule a vyskúšajte nové osvetlené klzisko vedľa Penziónu SKI Jezersko***. Potešíme i lyžiarov z Popradu, Kežmarku či Vysokých Tatier odkiaľ ich bude do strediska pohodlne zvážať skibus.

O stredisku
Rodinné lyžiarske stredisko BACHLEDKA Ski & Sun sa nachádza sa na hrebeni Spišskej Magury s nádherným výhľadom na panorámu Belianskych Tatier, len 30 km severne od mesta Poprad. Rozprestiera sa na území troch obcí – Ždiar, Jezersko a Malá Franková, pričom prístup do strediska je možný zo všetkých z nich.
BACHLEDKA Ski & Sun ako člen skupiny TatrySki ponúka možnosť lyžovať až na 40 km zjazdoviek v deviatich lyžiarskych strediskách na Slovensku a v Poľsku a využívať až 51 lanoviek a vlekov ako aj dve klziská na jeden skipas To všetko už pri skipase na 2 dni a dlhšie. Stredisko ponúka slovenský unikát, možnosť lyžovať v troch dolinách z rôznych svetových strán, fantastickú rodinnú lyžovačku a celosezónnu garanciu snehu. Umelo zasnežovaných je až 6 km zjazdoviek. Lyžiarom je k dispozícii 4-sedačka Jezersko, 3-sedačka Bachledova dolina, 5 vlekov, 10 zjazdoviek v dĺžke 10,7 km a to vo všetkých stupňoch náročnosti, ako aj 20 km bežeckých tratí. Samozrejmosťou je večerné lyžovanie, lyžiarska škola, ski-servis, požičovňa lyžiarskej výstroje, bezplatné parkovanie a ski-bus.

V Bachledke nezabúdame ani na našich najmenších, pre ktorých máme pripravených hneď niekoľko atrakcií. Kým starší aktívne oddychujú na zjazdovkách alebo sa vyhrievajú na slniečku pred aprés-ski barom, o tých mladších sa stará tím licencovaných inštruktorov v lyžiarskej škôlke SUNKID. Po čase strávenom učením sa, sa môžu presunúť do detského rozprávkového sveta s tubingovou dráhou a náučným chodníkom. Ak už majú snehu dosť vyšantia sa na novom osvetlenom klzisku vedľa Penziónu SKI Jezersko***. Bodkou za perfektne stráveným dňom je zážitok zo zimnej jazdy na snowraftingu či rodinné preteky na meranej slalomovej dráhe. Telo i dušu následne poteší oddych vo wellness centre Penziónu SKI Jezersko*** či Hoteli Bachledka**** priamo pod svahom.

V oblastí Ždiaru, Jezerska a okolí je k dispozícii až 3 000 lôžok v hoteloch, penziónoch a chatách rôznych kategórií. Stačí si len vybrať podľa chuti, cítiť ako doma sa budete vo všetkých z nich. Doprajte dovolenku aj svojmu autu - do strediska Vás zdarma odvezie ski-bus zo Ždiaru a Jezerska.
Lokálne špeciality a iné lahôdky ponúkajú miestne reštaurácie, bistrá a bufety priamo na svahu. Výnimočnú atmosféru zažijete v našom aprés ski-bare, kde zábava trvá až do neskorých hodín.

Tešíme sa na vašu návštevu!

Kontaktné údaje:
BACHLEDKA Ski & Sun - Infocentrum
Telefón: +421524498101
Email: This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it
www.bachledka.sk
Read more...
 
Skicentrum Strednica Print E-mail
Skicentrum Strednica
Skicentrum Strednica
SKICENTRUM STREDNICA Ždiar, a.s. vznikla registráciou v obchodnom registri na okresnom súde v Prešove dňa 07.06.2005.
Akciová spoločnosť vznikla na báze vlastníkov pozemkov v lyžiarskom areáli STREDNICA. Táto spoločnosť sa stala nástupníckou organizáciou po 1. Tatranskej, a. s., ktorá prevádzkovala lyžiarsky areál predchádzajúcich 10 rokov.
Read more...
 
Strachan Skicentrum Print E-mail
Pozývame všetkých vyznávačov zimných športov do lyžiarského strediska STRACHAN SKI CENTRUM v Ždiari, priamo pri Welness Penzióne*** STRACHAN. Vychutnajte si jedinečnú lyžovačku v lone Spišskej Magury a Belianskych Tatier. Na denne upravovaných a zasnežovaných svahoch ponúkame kvalitnú dennú aj večernú lyžovačku. Úplným začiatočníkom aj Vaším najmenším lyžiarom pomôžu prekonať ťažšie začiatky naši inštruktori.
Read more...
 
Krasuľa Print E-mail
Image
Read more...
 
Ski Bekeš Print E-mail
ImageLyžiarske stredisko SkiBekeš je ideálnym miestom pre strávenie rodinnej dovolenky. Spája príjemnú lyžovačku s relaxom v prírode.

Bachledova Dolina sa náchádza v malebnom prostredí Vysokých Tatier a tvorí súčasť obce Ždiar. Lyžiarsky svah je situovaný na južnej strane Spišskej Magury, v úplnom závere Bachledovej doliny s nadherným výhľadom na Belianske Tatry.
Read more...
 
Bachleda Print E-mail
Image
Read more...
 
 
SlovakEnglish

Translate (no formal)

French German Polish Russian Spanish Slovak Hungarian

Available accomodation

Penzion Kamzik
Apartmány Kamzík

TOP služby

Wild Park
Ski Rent
Robo Burger
Profi drill
Stolarstvo Domino

Latest additions

Kto je pripojený?

We have 2 guests online

LV SERVIS.SK